פוטוגרמטריה בשנת 2022

אם בעבר היינו אומרים לכם שיום יבוא ופעולות מדידה שונות כגון פוטוגרמטריה, יוכלו להתבצע באמצעות כלי מוטס כמו רחפן, בוודאי שלא הייתם מאמינים. אולם הנה, שנת 2022 הגיעה והביאה לעולם הרחפנים חידושים טכנולוגים שמרגישים ממש כמו כאילו הגיעו מהעתיד, חידושים אלה מאפשרים לנו לבצע מגוון רחב של פעולות אשר חוסכות לנו כסף רב.

במאמר זה נספר לכם על פוטוגרמטריה - מיפוי שטח בעזרת רחפן, ונפרט גם על הרחפן המומלץ ביותר לעבודה זאת.

 

איך מדדו שטחים בעבר?

מדובר על שיטה מיושנת מאוד, שהרבה פעמים היתה גורמת לחוסר דיוקים ובעקבות כך לטעויות בזמן הבנייה – דבר שהוא יותר חמור מכל דבר אחר.

לפני שהיתה אפשרות למפות שטחים עם רחפן, היו מודדים שטחים באמצעות מודדי לייזר או מטוסי צילום. מודדי הלייזר היו נוחים לשימוש ומדויקים, אולם היו כמה וכמה בעיות שהיו צריכים להתמודד איתן – בעיות כמו מרחק, תאורה ועוד.

הפיתרון השני כאמור הוא מטוסי צילום, פיתרון יקר מאוד ובלתי "נגיש" לרוב הציבור. ואז הגיע הפתרון ששינה את החיים בתחום הזה – פוטוגרמטריה עם רחפנים.

מהי פוטוגרמטריה?

לאור הצורך שהתעורר בשיטה טובה יותר, מהירה יותר, זולה יותר והכי חשוב- מדויקת הרבה יותר למיפוי שטחים פרצה לחיינו טכנלוגיית הפוטוגרמטריה. הפוטוגרמטריה היא טכניקה משודרת למיפוי שטחים וביצוע מדידות בהם. אלו האחרונים מתאפשרים באמצעות ביצוע של תצלומי אוויר וכן מיפוי מרחבי ע"י מודלים לשחזור מיקום עמדת הצילום. 

מהם תצלומי האוויר הנלקחים באמצעות שיטת הפוטוגרמטריה?

תצלומי האוויר (מכונים לרבות תצ"אות) משמשים אותנו רבות, הן לצרכי בנייה, צרכים בטחוניים כמו למשל בצה"ל וכן צרכים פרטיים יותר כמו מיפויים וסיורים בשטחים לצרכי הנאה וכיף. תצלומי האוויר הללו כוללים בתוכם את כל המידע שאפשר לדלות מהשטח באמצעות תמונה, וכוללים מידע כללי ומידע פרטני כאחד. ערים, בתים, הרים, גאיות וכדומה ומיפויים לרמת הדיוק ונקודות ציון בשטח. המידע המרחבי הנלקח באמצעות תצלומי האוויר כולל סוגים שונים של מיפויים כמו תיאורים סמנטיים, תיאורים גיאומטרים וכן מידע מצבי על השטח בזמן נתון.

תצלומי האוויר הנלקחים בתהליך הפוטוגרמטריה איכותיים ומדויק במיוחד, ובאמצעות חיבורים של כמה לכדי פאזל בשטח ניתן להפיק אף מידע סטריאוסקופי. האפשרות לצלם מזוויות שונות ומשונות באמצעות רחפנים מהווה את האפשרות לחיבור לתמונה אחת גדולה של השטח, תלת מימדית, אשר נותנת את כל המידע הראוי והנצרך.

שילובם של רחפנים בעולם הפוטוגרמטריה

בעבר, את פעולת הפוטוגרמטריה עשו כלי טיס על סוגיהם בלבד. מאחר שפעולת הפוטוגרמטריה ותוצריה- הלוא הם תצלומי האוויר חשובים מאד למשל בתחומים הבטחוניים, היה צורך להשקיע ככל האפשר בפוטוגרמטריה טובה שתיעשה בצורה איכותית. לכן, כספים רבים הושקעו בכך. עם השנים, ועם כניסת עידן הרחפנים לחיינו לא מזמן, רעיון השימוש ברחפני צילום לביצוע שיטת הפוטוגרמטריה והפקת תצלומי אוויר החלה מתממשת. וכך, באמצעות רחפני צילום איכותיים שבגופם מותקנת מצלמה משודרגת ומדויקת הכוללת מגוון רחב של זוויות כמו שתצלומי אוויר איכותיים צריכים, החל מתייתר הצורך להשקיע כספים כה רבים בביצוע פוטוגרמטריה ע"י כלי טיס. אם כך, טכנולוגיית רחפני הצילום עשתה פלאים בתחום זה והחלה משתלבת במערכות בטחוניות ופרטניות כאחד. 


צילום תצלומי האוויר בשיטת פוטוגרמטריה ע"י רחפני צילום מתבצע ממש כמו עין אנושית, המחברת המון תמונות לכדי אחת באמצעות המוח. כך למשל, שתי עיניו של אדם המחברות כמה תמונות הנקלטות בו זמנית בקרנית לכדי מציאות אחת, וכך מגיע מידע אחד ספציפי למוח. באותה שיטה פועלת שיטת הפוטוגרמטריה- חיבור של כמה תמונות בו זמנית לכדי תמונה אחת הנותנת מידע מקיף על אזור מסוים. באמצעות שיטה זו אנו יכולים להגיע למידע רב אודות השטח שנחוץ לנו, לעומקו ולרוחבו.

מאחר שרחפני הצילום נשלטים בשלט רחוק ע"י אדם, עומק וזוויות הצילום אליהם ניתן להגיע נעשה בצורה המדויקת ביותר, ע"י אנשי מקצוע המתמחים בכך. וכך מתאפשרת קבלת תמונה מושלמת של השטח. 

פוטוגרמטריה היא פיתוח חדש

מדובר בפיתוח חדש שפרץ אל חיינו ממש בשנים האחרונות, פרי פיתוח ישראלי, המאפשר לבצע מיפוי שטח עם רחפן בדיוק מדהים של עד 10 ס"מ. הטסת הרחפן מאפשרת צילום וידאו מעל המבנה, כאשר הצילומים המתקבלים מהרחפן עוברים עיבוד מיוחד שמאפשר לחלץ ממנו נתונים אודות המבנה.

ברגע שהתצלום מתקבל, ניתן להפיק ממנו מודל תלת מימדי של כל המבנה. כן, לא מדובר כאן רק על המידות של הגג, אלא מודל תלת מימדי הכולל גם את מספר הקומות ומספר הקירות הקיימים בו. מדובר כאן על מהפכה של ממש בעולם שבו הבנייה רק הולכת והופכת רווחת יותר מרגע לרגע.

 

מהנדסים? מפקחי בניה? אדריכלים? זה בשבילכם

ברגע שמהנדסים, אדריכלים ומפקחי בניה רוצים לפצוח בפרויקט חדש – האפשרות של מיפוי שטח עם רחפן הופכת רלוונטית יותר מאי פעם. היום, בניינים רבים עוברים חידושים של תמ"א 38 ולקראת היציאה לפרויקט יש צורך עז לקבל את כל הנתונים החשובים לגבי המבנה, כדי שתהיה אפשרות לתכנן את המבנה שעומד להיבנות עליו או במקומו.

ולא רק זה – שימור של מבנים עתיקים גם הוא מתאפשר באמצעות פוטוגרמטריה עם רחפן, שכן יש כאן לא רק מיפוי אדריכלי של המבנה מבפנים, יש גם את העיבוד שלו ואת כלל הנתונים הקשורים אליהם.

 

שימו את הלייזר בצד, הכל בשליטה

המדידה המייאשת והארוכה עם הלייזר היתה צריכה להיעשות עבור כל קומה בנפרד, עבור כל חלל בנפרד ויצרה למעשה הכפלה, שילוש ואף יותר של קצב העבודה שיכל היה להתקיים לו רק היה אפשר להשתמש בכלי אחר שיקצר את התהליכים. אז זהו, שהיום הכלי הזה קיים. מיפוי שטח עם רחפן מקצר את תהליך העבודה בצורה משמעותית, ומאפשר, באמצעות שימוש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר וחיבור ישיר אל תוכנות העיבוד - בנייה מהירה, חדשנית ומדויקת!

מדובר כאן על תוצאות שמתקבלות תוך כשבוע, זמן קצר לכל הדעות, שמאפשר להתחיל ולפצוח במלאכת העבודה במטרה להצליח ולקיים אותה במקצועיות המירבית.

 

מה עושה האלגוריתם של תוכנת הפוטוגרמטריה?

האלגוריתם עצמו משתמש למעשה בנתונים של מדידת לייזר, והוא משווה אותם ליתר הגופים הנמצאים במרחב, זאת על מנת להצליח להפיק מיפוי של פנים המבנה. בזמן מיפוי שטח עם רחפן / פוטוגרמטריה, פועלים בשטח גם כמה צוותים שמבצעים פעולות מדידה במקביל אל פעולת הרחפן, ובסופה של המדידה כל הנתונים, של הרחפן ושל הצוותים, מתאגדים לכדי קובץ נתונים אחד. מדובר כאן  על לא פחות ממהפכה, ואם אתם חלק מעולם הבנייה או מתעניינים בלהיות חלק ממנו – כדאי שתדעו לדבר על הנושא שמרעיד את עולם הבנייה וגורם בו למהפכה של ממש.

אז קדימה! רכשו עכשיו את הרחפן מדגם Phantom 4 multispectral שבנוי במיוחד לצורך זה.

 

צרו איתנו קשר

LOOLTV - קיבוץ גבעת השלושה
 
מפה ללולטיוי